Kurumsal bilgisayarlar neden tercih edilmeli?

Gerek mağazalarınızda gerek kapalı çalışma ortamlarında gerek ise de paylaşımlı alanlarda kullanmak adına bilgisayar almaya karar verdiğimizde karşımıza çıkan bir sorun var: hangi bilgisayarı seçmeliyim? Bu soru beraberinde hangi model bilgisayar, hangi işlemci, notebook mu masaüstü mü gibi soruları getiriyor.

Sorular çoğaldıkça cevaplar daha da karmaşıklaşıyor. Üstelik hangi bilgisayarı alacağınıza yönelik kararı o mağazanın çalışanına bıraktığınızda ihtiyacınızdan fazlasını belki de daha yüksek meblağlara alacak hale gelebiliyorsunuz. Netice itibariyle sadece Microsoft Office programları ile belki stok yönetim yazılımlarınızı kullanacağınız bir bilgisayar ararken kendinizi i5 6600K işlemcili, Nvidia GTX 10XX serisi ekran kartlı bir bilgisayar almış buluyorsunuz.

Peki hangi durumda güçlü ekran kartı ve işlemcilere sahip bir bilgisayar, hangi durumda uzun süreli kullanım ve performansa yönelik yani özetle kurumsal bilgisayar kullanmalısınız? Aslında bunun cevabı girişini yaptığımız gibi alacağınız bilgisayardan ne beklediğinize, hangi alanda kullanacağınıza, ne tür işlemler yapılacağına bağlı. Bu sebepten dikkat edilmesi gereken hususları belli başlıklar altında inceleyeceğiz.

İhtiyaçlarımız neler?

Genel olarak ofislerimizde kullanacağımız belli başlı yazılımlar mevcuttur. Her ne kadar “bir yazılımın ne kadar kullanıcısı varsa optimizasyonu o kadar iyidir” gibi bir önerme her zaman doğru değilse de genellikle karşımıza böyle bir sonuç çıkıyor. İster muhasebe yazılımları, isterse de Microsoft Office yazılımları olsun ihtiyaç duyduğu sistemler oldukça düşük meblağlarda karşılanabilecek cinstendir. Ancak bu tür programların kullanılması düşünülen yazılımlardan örneğin bir reklam firmasının istediği gibi bir verim alması asla mümkün değildir. Adobe Photoshop, CorelDRAW, Adobe After Effects benzeri görsel işlem gücü gerektiren bilgisayarların ortalamanın üstünde işlemci ve ekran kartlarına yani CPU ve GPU’lara ihtiyacı vardır. Hal böyleyken bilgisayar fiyatlarında da epey farklar oluşuyor. Bu yüzden ihtiyaçlarımızın ne olduğunu önceden belirlemek ve bilgisayar alırken de bu ihtiyaçlarımıza göre hareket etmek dikkat etmemiz gereken en önemli husus oluyor.

Sıfır bilgisayarlar mı ikinci el bilgisayarlar mı bakmalı?

Şunu unutmamak gerekir ki gündelik ofis kullanımı için alınan bilgisayarların çoğu yeni nesil donanımlara hemen hemen hiç ihtiyaç duymamaktadır. Ancak bu karşımıza bir başka soruyu getiriyor. Elbette bilişim firmaları yeni donanımlar çıktıkça kendilerini bu donanıma göre adapte etmekte ve çoğu zaman 1-2 sene öncesinin işlemcilerini kullanmamakta. Haliyle de yine ihtiyacımızdan fazlasına para ödemek durumunda kalmaktayız.

Bu durumda ikinci el mi yoksa kutusundan sizin çıkartacağınız sıfır bir ürün mü bakmalısınız? Bu konuda yeni ürün romantizmini bir kenara bırakacak olursak fiyat/performans eksenli baktığımızda güvenilir yerlerden alacağınız ikinci el bilgisayarlar hem fiyat açısından size hem de uzun süre kullanılabilirliği açısından çalışmalarınıza katkı sağlayacaktır.

Yine de soru işaretlerini engellemek adına belirtmek gerekir ki sıfır ürünlerin performans adına bariz üstünlükleri elbette mevcut. Ancak yazının başında belirttiğimiz gibi gereksiz meblağlar ödemek yerine düzenli bakımları, temizliği ve kontrolleri yapılan, ilerleyen süreçte de kurumsal bakım anlaşmalarıyla güvenceye alabileceğiniz ürünler almak size uzun vadede daha çok avantaj sağlayacaktır.

Kurumsal Bilgisayar” teriminden ne anlamalıyız?

Genel anlamda bilgisayarlar kendi içlerinde çeşitli kategorilerde incelense de bunları iki ana başlığa indirgeyebiliriz:

  • Kurumsal Bilgisayarlar
  • Tüketici Bilgisiyarları

Tüketici bilgisayarlarını kişisel kullanım amaçlı gündelik işlerde, hobi amaçlı etkinliklerde kullanılan bilgisayarlar olarak düşünebiliriz. Örneğin oyuncu bilgisayarları bu türün bir alt başlığıdır. Çoğu bilgisayar mağazasına gittiğinizde çalışanların önceden bahsettiğimiz gibi yüksek fiyatları sebebiyle size satmak isteyeceği bilgisayarlar genellikle bu kategoridendir.

Kurumsal bilgisayarlar ise iş alanlarınızda kullanmak isteyeceğiniz türden bilgisayarlar olmakla beraber bunlar kendi içlerinde workstation, server gibi alt başlıklara da ayrılabilirler. Bu tür bilgisayarlar uzun kullanım ömrü, bazı özel üretim laptoplarda görebileceğiniz üzere sert doğa şartlarına uygunluğu, güvenilirliği ve çalışma ortamları için tasarlanan işlem güçleri sebebiyle tercih edilmektedir.

Özetlemek gerekirse ofiste çalışanlarınızın güvenle yedeklemeler yapabildiği, gerekirse tek bir workstation üzerinde farklı kullanıcılar oluşturarak bağlanabildiği, çalışırken takılmalar yaşamadığı, kurumsal işlerinizi hızlıca halledeceğiniz ve fiyatı da buna mukabil uygun olan bilgisayarlar için kurumsal bilgisayarları tercih etmelisiniz.

Tüketici bilgisayarları ise görsel işgücü gerektiren işler yapıyorsanız veya çalışanlarınızın boş zamanlarında oyun oynayarak eğlenmelerini istiyorsanız tercih edilmesi gereken bilgisayarlardır.

Peki ya fiyatlar?

Bu sorunun cevabı aslında ilk alt başlığımızla doğru orantılıdır. Siz ne için kullanacaksınız, hangi programlar yürütülecek? Satın alacağınız ürünün fiyatı değişkenlik gösterse de önerimiz kesinlikle bu alanda güvenebileceğiniz firmaya ve ürüne fiyatlardan çekinmeden ödeme yapmaktır. Zira işiniz için kullanacağınız bu bilgisayarların güvenilirliği ve dayanıklılığı sizi ucuza alacağınız bir üründen daha fazla zarara sokamaz. Örneğin muhasebe kayıtları bulunan bilgisayarların arızalanması, müşterilerinizin tasarım görsellerini içeren hard disklerin bozulması size ve ticari itibarınıza telafi edilemez zararlar verebilir…

Bir Yorum Yaz