İkinci El Bilgisayar ile Sıfırın Genel Farkları

Sıfır bilgisayar vs ikinci el bilgisayar.

Elektronik ürünlerin satışında en çok sorulan sorulardan biri alınacak ürünün sağlığı için sıfır bilgisayar mı ikinci el bilgisayar mı tercih edilmesi gerektiğidir. Bu alanda elimizdeki seçeneklerin sadece bütçemizle sınırlı olduğu gerçeğini de göz önünde bulundurunca bu soru daha büyük anlam kazanıyor. Öyle ki daha düşük özelliklere sahip bir bilgisayarın sıfırı ile daha iyi özelliklere sahip ikinci el bilgisayar arasındaki fiyat farkı tüketicinin aklını karıştırabiliyor.

Peki bir ürünün sıfırı ile ikinci eli arasında karşımıza çıkacak ne gibi artılar ve eksiler mevcut? Bu yazımızda kısaca buna değineceğiz.

İkinci El Bilgisayar” teriminden ne anlamalıyız?

Şunu aklımızın bir köşesine yazmakta fayda var son kullanıcı tarafından açma düğmesine bir kez bile basılmış olan bilgisayar artık ikinci el olarak sınıflandırılır. Genel kanının aksine “ikinci el eşittir kasan sorun çıkartan düzgün çalışmayan” önermesi yanlıştır. Kurumsal bilgisayarları bir tarafa ayıracak olursak genel anlamda tüketici bilgisayarlarının ikinci el satışlarındaki sebep çoğunlukla tüketicinin donanımını bir üst modele yükseltecek olmasıdır. Bu tür ilanları Sahibinden, GittiGidiyor gibi sitelerde sıkça görebiliriz.

İkinci El Bilgisayar ve Sıfırın Performansı

Elbette her şeyden önce akla gelen ilk soru “sıfır bir bilgisayardaki performansı ikinci elde alabilir miyim” oluyor. Bu sorunun cevabı ise çok kafa karıştıracak cinsten değil. Hemen her elektronik üründe olduğu gibi kasanın iç temizliği, eğer kullanıldıysa hız aşırtmaların ne kadar düzgün yapıldığı, BIOS ayarlarının sağlıklı yapılıp yapılmadığı gibi sorular cevabı kökten etkiliyor.

Ancak düzenli bakımları yapılmış, temiz tutulmuş ve satışa konmadan gerekli sıfırlanmaları düzgün yapılmış bir ikinci el bilgisayar size sıfırından farksız verim sağlayacaktır. Unutulmamalıdır ki sıfır aldığınız bilgisayarlar dahi montaj aşamasında hatalı üretildiyse size büyük zorluklar yaşatacaktır.

İkinci El Bilgisayar ve Sıfırın Avantajları Nelerdir?

Ürün Garantisi

Çoğu tüketici sıfır bilgisayarı bir sorun yaşadığında “muhattabını bilmek”, üretici garanti desteği almak adına kullanıyor. Peki gerçekten öyle mi? Aslında bu konu hakkında pek açıklama yapmaya gerek yok. ŞikayetVar isimli sitede küçük bir gezinti yaptığımızda karşımıza çıkan gönderiler durumun hiç de öyle olmadığını gösteriyor. Çoğu zaman garanti kullanımında alacağınız hizmet sürprizler yaratabiliyor. Bu sürprizler arasında ek faturalar, sorun çözülmeden çözüldü olarak etiketlenerek iadesi yapılan ürünler, bilinçli veya bilinçsiz şekilde kullanıcı hatası denerek garanti kapsamı dışına çıkartılan sıkıntılar mevcut. Tabii ki bunun tersi durumlar da söz konusu. Ama bir ürüne sadece bu desteği alabilmek için yöneliyorsanız, tavsiyemiz bir kez daha düşünün.

İkinci el bilgisayarlarda da bu konuda seçenekler mevcut. Bunlar arasında bakım anlaşmaları, ürün iade ve değişimi, kurulum yardımı da vardır. Yani özetle sıfır ve ikinci el arasında tercih yapmak için bu ana başlığınız olmamalı.

Fiyat Farkları

Bilgisayar donanımlarını takip edenler hatırlayacaktır ki AMD yeni ekran kartı olan RX 480 ürününü duyurduğunda tavsiye edilen fiyat olarak 300 dolar bandını belirlemişti. Yurtdışı satışlarında gerçekten durum üç aşağı beş yukarı böyleydi. Ancak ülkemizde elektronik ürünlerin ithalatındaki vergilerle beraber 600 dolarlık satışlar yapılmaktaydı. Şuanda da fiyatları buna yakın olmakla beraber ikinci el ve bahsi geçen üründen daha iyi bir GPU olan MSI GTX 1070 Gaming X 1000-1200 Türk Lirası civarına temin edilebilir haldedir. Bu durumda görece olarak daha kötü bir ekran kartının sıfırına 2200 lira vermek ile daha iyi ikinci el bir ekran kartına 1000 lira vermek arasındaki karar çok da yoruma açık olmasa gerek. Aynı durum elbette sıfır bilgisayar ve ikinci el bilgisayar arasında da var.

Sonuç

Fiyat/Performans aralığından baktığımız takdirde kazananın açık ara ikinci el bilgisayar olduğunu söyleyebiliriz. Bilişim teknolojileri her saniye kendini geliştirmekle birlikte bugünkü ihtiyacınız bir sene sonraki ihtiyaçlarınızdan çok daha farklı olacaktır. Bu durumda sadece sizin yeni aldığınız bir bilgisayara ikinci el bilgisayar satışlarındakinin aksine yer yer iki üç katı para vermek bütçenize gereksiz zararlar verecektir. Aradaki farkı daha iyi bir sistem kullanmak için ikinci ele yönelttiğinizde alacağınız performans da kat kat daha fazla olacaktır…

 

Bir Yorum Yaz