Çalışma Koltuğu Nedir, Nasıl Seçilmelidir?

Nurus Çalışma Fileli koltuk

Eğer çalışırken çalışma koltuğunda ne kadar zaman geçireceğinizi hesaplasanız oldukça şaşırırdınız. Haftada 40 saatte, bir yıl boyunca yaklaşık 1900 saat harcayabilirsiniz. Bir kişinin yıllarca çalıştığını ve hayatının büyük bir bölümünün bir ofis koltuğunda geçtiğini görmek zordur.

Bu hesaplamaya rağmen, masa satın alırken genellikle sandalyeye harcandığından daha fazla para harcanır. Aynı şey homeoffice kurulumları için de söylenebilir. Bazı insanlar bilgisayar başında uykuya harcadıklarından daha fazla zaman harcıyorlar. Hem ofis hem de ev için rahat ve destekleyici bir çalışma koltuğuna sahip olmak mantıklıdır.

Destekleyici bir ofis koltuğunun verimliliği artırdığı ve içinde oturan kişinin verimliliğini en üst düzeye çıkardığı bilinmektedir. Öte yandan, kötü bir ofis koltuğu, iş yerinde zaman kaybına, sırt gerginliğine, bacak sorunlarına ve karpal tünele yol açabilir.

Bu nedenle, çalışanların yokluğu nedeniyle para kaybetmek yerine, sağlığını destekleyen ve çalışanların yaralanmalardan dolayı kayıp mesaiden uzak durmasını sağlayan iyi bir çalışma koltuğu almak önemlidir.

Bir Çalışma Koltuğunda Neler Olmalı?

Çalışma koltukları, herhangi bir ofisin dekorunun bir parçasıdır ve birçok kişi, sandalyenin onu kullanan kişi üzerindeki sağlık etkileri hakkında endişelenmeden sadece iyi görünmelerini sağlamaya çalışır. Sandalyenin tasarımı, her şeyin üstünde görülmemelidir.

Bel Desteği: İyi bir çalışma koltuğu bel için desteği olmalıdır. Sandalye, sırta oturmasını sağlayan ayarlanabilir bir bel desteğine sahip olmalıdır. Bu, kötüleşebilen ve siyatik haline gelebilecek sırt gerginliğinin önlenmesinde önemlidir.

Ayarlanabilirlik: Hemen hemen tüm ofis koltukları yükseklik ve kol ayarına sahiptir; ancak, bunlar bir çalışma koltuğu için alışveriş yaparken aranacak en önemli ayar değildir. En iyi çalışma koltuklarının bazıları 14’e kadar farklı ayara sahip olabilir. Ayarlanabilir olması gereken önemli özellikler arasında bel desteği, kol genişliği ve yüksekliği, koltuk arkalığı genişliği ve yüksekliği, koltuk ve sırt açısı ve gerginlik kontrolü yer alır. Desteklerin birçoğu kadran kontrollü iken, birkaçı kan basıncı manşet pompasına benzer şekilde elle tutulan bir ampul pompası ile kontrol edilir.

Tekerlek Tabanı: Neredeyse tüm çalışma koltukları bir tekerlek tabanına sahiptir; ancak, ofis halı kaplıysa, özellikle halı için yapılmış tekerlekli bir sandalye almak gerekebilir. Yuvarlanma, ulaşılamayan eşyaları almak için bir masaya uzanma nedeniyle zorlanmanın önlenmesinde önemlidir.

Döner Taban: Tüm ofis koltukları, masanın çeşitli kısımlarına kolay erişim sağlamak için serbestçe dönmelidir. Sandalye serbestçe dönmüyorsa, kol yorgunluğu, çeşitli eşyalara ulaşmak için aşırı uzanmadan kaynaklanabilir.

Kumaş: Sandalyenin içinde oturduktan saatler sonra ısınmasını ve rahatsız olmasını önlemek için kumaş nefes alabilir olmalıdır. Buna ek olarak, sandalyenin tabanını minderden hissetmeden içinde oturan kişiyi desteklemek için yeterli yastığa sahip olmalıdır.

Bir Çalışma Koltuğunda Çalışmak

Ofis yöneticileri, çalışanlarına iyi uyduğundan emin olmak için, satın almadan önce satın almayı planladıkları sandalyeyi denemelerini sağlamalıdır. Akıllıca bir satın alma yapmak için sandalyenin nasıl hissetmesi gerektiğini bilmek önemlidir. Birçok ofis tedarik şirketi ofise çeşitli sandalyeler getirecek, böylece çalışanlar onlara oturabilir ve hangisinin onlara en uygun olduğuna karar verebilirler. Sandalye sahipleri yeni sandalyeler satın alırken aşağıdakileri aramalıdır:

  • Koltuk arkalığı ayarlanabilir ve omurganın şeklini takip etmelidir. Ayrıca alt sırttaki eğriyi de desteklemelidir.
  • Ayaklar yere rahatça oturmalıdır. Değilse, koltuk yüksekliğini ayarlayın veya bir ayaklık ekleyin.
  • Kol dayanakları vücuda yakın olmalı ve omuzun gevşemesine izin vermelidir.
  • Kol yüksekliği ayarlanabilir ve masanın yüksekliğine uygun olmalıdır. Bu, omuzlarda zorlanmayı önleyecektir.
  • İleriye dönük bir oturma pozisyonunda, bilgisayar ekranının merkezi görülmesi gereken şeydir.
  • Sandalyenin arkası, yeterli destek sağlamak için omuz bıçaklarının ortasına gelmelidir, omuzların üstünde daha da iyidir.
  • Sandalyenin koltuğu, diz ve diz arasına iki veya üç parmak uzunluğu koyacak kadar uzun olmalıdır.
  • Mümkünse, yastık köpüğü olmalıdır. Diğer yastıklar çabuk yıpranır ve sandalyeyi rahatsız eder.

Rahat, gerginlik ve yaralanmayı önleyen doğru sandalyeyi bulmak, sırt yaralanmaları ile hasta olmayan mutlu, sağlıklı, üretken çalışanlara sahip olmak için önemlidir.

Ofisteki sandalyelerin, çalışanları satın almadan önce çeşitli sandalye türlerini denemelerini sağlayarak verimliliği artırmak için üzerlerine düşeni yaptıklarından emin olun.

Bir Yorum Yaz